Aydın Çıkışlı Karadeniz Turları ile Yedi Göller

Aydın çıkışlı Karadeniz turları hız kesmeden ve ara vermeden düzenlenmeye devam ediyor. Bolu sınırları içerisinde yer alan ve oldukça engebeli bir saha olarak bilinen Yedi Göller, bu turlardan bir tanesidir. Her gidenin hayran kaldığı ve bir kere daha gitmek istediği Yedi Göller, Orman Denizini andıran harika manzaralara sahiptir.

Aydın Çıkışlı Karadeniz Turları ile Yedi Göller
Aydın Çıkışlı Karadeniz Turları ile Yedi Göller

Aynı zamanda zengin bir bitki örtüsüne de sahip olan Yedi Göller, 1965’te milli park ilan edilmiştir. 2020 hektarlık bir alana yayılmıştır. Milli parkta irili ufaklı şekilde toplamda 7 adet doğa harikası göller bulunmaktadır. Göller içerisinde yaşayan alabalıklar ve değerlerin yaratmış olduğu rekreasyon alanları kullanım potansiyelini de arttırmaktadır.

 

Batı Karadeniz Bölgesinin İncilerinden: Yedi Göller

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmakta olan Yedi Göllere sizler de Aydın çıkışlı Karadeniz turları ile gidebilirsiniz. Yer yapısı serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşmaktadır. Sürüklenmeye hazır arazisinden ötürü göller hızlıca meydana gelmiştir. Bu göller Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl olarak adlandırılmaktadır.

Bazı göllerin dip kaçaklar ile birbirine bağlantılı olduğu bilinmektedir. Göller, aralarında 100 metre farkta yükselti bulunan iki plato arasında yer almaktadır. Ortalama 780 metre yükseklikte bulunan platodaki göllerin en büyüğü ise adından da anlaşılacağı üzere Büyükgöl’dür. Güneydoğusunda Deringöl yer almaktadır. Yedi Göllerde hâkim olan bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Aynı zamanda meşe, gürgen, karaçam, sarıçam, göknar, karaağaç, ıhlamur, porsuk ve kızılağaç da görülmektedir.

 

7 Adet Doğa Harikası Göl Gezisi

Türkiye’deki ilk kültür alabalığı üretme istasyonu olarak da bilinen Yedi Göller, tabiat içerisinde yürüyüş yapabileceğiniz, kamp yapabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz ve harika tabiat fotoğrafları çekebileceğiniz bir adrestir.

Giden herkesin hayran kaldığı bu harika göl gezilerine katılmak için yapılması gereken tek şey ise Aydın çıkışlı Karadeniz turları katılımı göstermektir. Oldukça ekonomik fiyatlı şekilde düzenlenmekte olan bu turlara kalkış belirlenen saatte belirli noktalardandır. Buluşma noktalarından konforlu ve lüks araçlarla kalkış yapılır. Ardından hedef noktasına kahvaltı dahil şekilde varılır. Günübirlik ve konaklamalı şekilde turlarda değişiklikler meydana gelebilir.